Korizmena duhovna obnova

Duhovna obnova

U župi Sv Maksimilijana biskupa u Posavskim Bregima u srijedu, 20.ožujka 2024. godine, održana je korizmena duhovna obnova „Vjera i duševno zdravlje“ koju je predvodio p. Mijo Nikić, svećenik i psiholog.

Duhovnoj obnovi prethodila je sveta misa koju je također predvodio pater Nikić u zajedništvu sa domaćim župnikom Dražanom Mirčićem.

Pater Nikić u svom nadahnutom nagovoru podsjetio nas je da smo svi ljubljena djeca Božja i da se uz iskrenu i čvrstu vjeru nemamo čega bojati jer sa duševnim dolazi i tjelesno zdravlje.

Dao nam je i savjete za zdrav i osmišljen život:

1. Idite u isto vrijeme na počinak prije ponoći i spavajte 6-8 sati!
  2. Dnevno budite tjelesno aktivni, krećite se 30 minuta – po mogućnosti u prirodi!
  3. Redovito doručkujte prije podne
  4. Pijte svakodnevno barem 1.5 litara vode
  5. Smanjite unos masne, slane i slatke hrane
  6. Jedite svakodnevno voće i povrće
  7. Održavajte primjerenu tjelesnu težinu!
  8. Postite jednom tjedno, to je zdravo za dušu i tijelo!
  9. Ne pušite! Svaka cigareta skraćuje život!
  10. Izbjegavajte alkohol ili ga uzimajte umjereno!
  11. Svakodnevno se molite, meditirajte i čitajte Sveto pismo, to jača duhovnu dimenziju i pomaže u nadvladavanju stresnih situacija!
  12. Opraštajte drugima i molite za oproštenje, to osigurava duši mir i radost te donosi miran san!
  13. Živite u istini, to je najbolja prevencija protiv neuroze!
  14. Nesebično volite druge. Ljubav je najbolji znak dobrog duševnog zravlja!
  15. Svaki dan učinite barem jedno dobro djelo (posjet bolesniku, starom i nemoćnom susjedu…), to i Bog nagrađuje!
  16. Slušajte uvijek svoju savjest, ona je najbolji vođa kroz život. Bog nam kroz nju govori što treba činiti, a što  izbjegavati!
  17. Nemojte živjeti s krivnjom na duši. Ona razara dušu i stvara podlogu za psiho-somatske bolesti!
  18. Ne potiskujte emocije, one su vaša snaga. Nemojte reagirati impulzivno, nego kontrolirano izražavajte svoje osjećaje!
  19. Mislite pozitivno i kreativno. Ono što mislite o sebi, počinje se ostvarivati u vašem životu.
  20. Vjerujte u Boga i imajte povjerenja u ljude. Vjera je sila koja pobjeđuje ovaj svijet!
  21. Unesite što više smijeha u vaš život. Smijeh razveseljuje srce i  uljepšava lice!
  22. Imajte visoke ideale, a nemojte si umišljati da ste ih već postigli!
  23. Budite ponizni i učite iz svojih pogrešaka. Vjerujte u istinu koju je napisao sv.  Pavao:  «onima koji ljube Boga, sve se okreće na dobro»!
  24. Budite uvjereni da vas Bog neizmjerno voli kao svoju djecu!
  25. Često ponavljajte u sebi misao sv. Pavla: «sve mogu u Onome koji me  jača!»  i vjerujte u tu istinu!

Nakon nagovora okupljeni vjernici mogli su nabaviti i duhovno štivo čiji je autor pater Nikić a cjelokupni prihod od prodaje bio je namijenjen Zakladi „Biskup Josip Lang“ koja pomaže stare, bolesne i nemoćne osobe.